Abide-i Hürriyet Anıtı

Koordinatlar
41.06810852, 28.98204597
ENVANTER KODU KATEGORİ MAHALLE
TR.ANT.34.35.23.001 KÜLTÜREL YAPI MERKEZ

Abide-i Hürriyet Anıtı, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul’da yönetime karşı gerçekleştirilen ve 31 Mart Vakası olarak anılan ayaklanmada hayatını kaybedenlerin anısına yaptırılmıştır. Ayaklanma, Rumî takvime göre 31 Mart 1325’te (13 Nisan 1909) başlamış ve 13 gün sürmüştür.

Diğer adı Hürriyet-i Ebediye Abidesi olan anıt, Şişli’nin kuzeybatısındaki Hürriyet-i Ebediye Tepesi’nde, Adalet Sarayı’nın yanında, geniş bir alanda yer almaktadır. Mahmut Şevket Paşa Türbesi, Enver Paşa Anıt Mezarı, Mithat Paşa Anıt Mezarı, Talat Paşa Anıt Mezarı ile Mithat Şükrü Bleda, Eyüp Sabri Akgöl ve Atıf Kamçıl’ın mezarları da bu alanda bulunmaktadır.

1909 yılında düzenlenen yarışmayı ünlü mimar Muzaffer Bey’in projesi kazanmıştır ve anıtın açılışı 23 Temmuz 1911 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de yapılmış olan ilk ulusal anıt olan yapı, günümüzde Şişli’nin önemli simgelerinden biridir. Anıt, 1990 yılında Şişli Belediyesi logosunda kullanılmaya başlanmıştır.

Anıtın yapımında mermer ve kesme taş malzeme kullanılmıştır. Anıtın gövdesi, gökyüzüne doğrultulmuş bir top şeklinde tasarlanmıştır. Yükseltilmiş bir zemin üzerinde yer alan anıtın platformuna köşelerden geniş merdivenlerle ulaşılmaktadır. Anıtın bir yüzünde, tüfek süngüleri ve dalgalanan bayrak motifi yer alan kabartma bulunmaktadır. Anıtın altı mescit olarak tasarlanmıştır ve bu alana, üzerinde yazıt bulunan kemerli bir kapıdan geçilerek inilmektedir.Abide-i Hürriyet Anıtı

Yol Tarifi

Merkez, 34381 Şişli/İstanbul, Türkiye

Konuma Mobilden Ulaşın