Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Koordinatlar
41.04813974, 28.99015237
ENVANTER KODU KATEGORİ MAHALLE
TR.ANT.34.35.14.005 İDARİ YAPI HARBİYE
 

1989 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan konser salonu, Türkiye'de klasik müzik için tasarlanmış ilk salondur. Yapı, çağdaş Türk müziğinin bestecilerinden Cemal Reşit Rey’in (1904 – 1985) adını taşımaktadır. Mekân, İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli konser merkezlerinden biridir ve her yıl, Ekim – Mayıs ayları arasında süren konser sezonu boyunca, pek çok konser ile dans ve bale gösterisine ev sahipliği yapmaktadır. Mekân, günümüzde, müziğe, bünyesinde bulunan CRR Senfoni Orkestrası, CRR Türk Müziği Topluluğu ve CRR Caz Orkestrası ile farklı boyutlarda da hizmet etmektedir.

Cemal Reşit Rey (1904-1985), besteci, eğitimci, piyanist ve orkestra yöneticisidir. Cemal Reşit Rey, İstanbul Şehir Orkestrası’nın kurucusu olarak Türk müzik tarihine geçmiştir. Sekiz yaşında bir vals besteleyen ve küçük yaşlardan itibaren müzikle iç içi olan Cemal Reşit Rey, Paris’te ünlü piyanist Marguerite Long’dan dersler almıştır. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda ders vermek amacıyla ülkeye dönen sanatçı, 1926 yılında burada bir koro kurmuştur. Piyanosuyla eşlik ettiği koronun, fesli erkekler ve çarşaflı kadınlardan oluşması dikkat çekmiştir. Sanatçı, 1934 yılında İstanbul Şehir Orkestrası’nın çekirdeği olan Yaylı Sazlar Grubu’nu kurmuştur. Grup, 1945-1946 yıllarında üflemeli çalgıların da katılmasıyla senfonik orkestra özelliği kazanmış ve 1968 yılına kadar düzenli konserler vermiştir.

Cemal Reşit Rey, 1938 yılında kurulan Ankara Radyosu’nda, 1940 yılına kadar Batı Müziği Yayınları Şefi olarak görev yapmıştır. İstanbul Radyosu’nda uzun yıllar boyunca Piyano Dünyasında Gezintiler adlı programıyla birçok yapıt seslendirmiştir. Sanatçı, Filarmoni Derneği’nin kurulmasında görev almıştır. Cemal Reşit Rey, Fransızca şarkıları, halk türküleri ve oyun havalarını armonize ederek oluşturduğu çok sesli yapıtları, teknik operetleri, tasavvuf felsefesi konulu senfonik şiirleri ile çok yönlü sanatçı kimliğini ortaya koymuştur. Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden olan sanatçı, tanınmış eserlerden ‘Onuncu Yıl Marşı’ ve ‘Lüküs Hayat’ operetinin de bestecisidir. 1982 yılında Devlet Sanatçısı unvanı alan sanatçı, hayatını kaybedene kadar İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kompozisyon dersleri vermeye devam etmiştir.

 

Konuma Mobilden Ulaşın

Sanal Tur