Notre Dame De Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi

Koordinatlar
41.05866904, 28.98296597
ENVANTER KODU KATEGORİ MAHALLE
TR.ANT.34.35.23.014 DİNİ YAPI MERKEZ


Notre Dame de Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi, İstanbul’daki tek Gürcü Katolik kilisesidir. Osmanlı-Rus Savaşı'nda Gürcistan'dan İstanbul'a göç eden Katolik Gürcüler tarafından 1861 yılında kurulmuştur. Kilisenin kuruluş amaçlarından biri, yapılan tüm ayin ve ibadetlerin Gürcü dilinde yapılmasıdır. Kiliseye bağlı bir matbaa, bir kütüphane ve eğitim birimlerinin de bulunduğu kaynaklarda yer almaktadır.

Bahçeye girişi sağlayan kapı, sivri kemerli ve dikkat çekicidir. Bazilikal planlı yapının dış cephesi oldukça sadedir. Yapı, neo-gotik ögeler içermektedir. Yapıya giriş, çan kulesinin altında yer alan narteks bölümünden sağlanmaktadır. Cepheden çıkma yapan giriş bölümünün üç cephesi de aynı formda tasarlanmıştır. Sivri kemerli kapıların hemen üzerinde daire şeklinde pencereler ve onların üzerinde birbirine bitişik iki sivri kemerli pencere dizisi bulunmaktadır. En üstte yer alan külah formlu kule haç ile sonlanmaktadır. Giriş cephesinde ve yan cephelerde yer alan pencere açıklıkları sivri kemerlidir. Yapının apsis bölümü dışa çıkıntı yapmamaktadır. Apsis cephesi yan cephelere nazaran daha hareketli olup üçgen bir alınlıkla sonlanmaktadır. Alınlığın tepe noktasında haç bulunmaktadır. Apsis cephesinde yer alan rozetin üzerinde “Notre Dame De Lourdes Eglise Georgienne F.1861 R.1901” yazmaktadır.

Genel olarak sade olan iç mekânda apsis bölümü vurgulu ve süslemelidir. İç mekânda ve bahçede dini figürlere ait heykeller yer almaktadır.Notre Dame De Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi

Yol Tarifi

Merkez, Kazım Orbay Cd. No:27, 34381 Şişli/İstanbul, Türkiye

Konuma Mobilden Ulaşın

Sanal Tur