Saint Esprit Kilisesi

Koordinatlar
41.04467138, 28.98570440
ENVANTER KODU KATEGORİ MAHALLE
TR.ANT.34.35.15.004 DİNİ YAPI İNÖNÜ

Yapı, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin avlusunda bulunmaktadır. 1846 yılında Monsenyör Hillereau tarafından yaptırılan kilise, o dönem yerleşimin çok az olduğu, şehir merkezinden uzak olarak kabul edilen arazi üzerinde inşa edilmiştir. Kilise, bulunduğu bölgede inşa edilen ilk yapılar arasındadır. Dönemin ruhani lideri Monsenyör Hillereau, kilisenin yapıldığı yıllarda ‘çok az sayıda insanın olduğu, ıssız bir yerde kilise kurmak istemesi’ nedeniyle eleştirilmiştir. Tarihsel süreçte birçok kez yenilenen kilisenin ilk tasarımı ünlü mimar Gaspare Fossati’ye aittir. 1864 yılında çatıda oluşan büyük hasar sonucunda kilisenin tekrar yapılmasına karar verilmiştir. Bunun üzerine, binanın mimarlığını papaz Antoine Giorgiovitch üstlenmiş ve kilise yeniden inşa edilmiştir. 1876 yılında kilise katedral olarak ilan edilmiştir. 1922 yılında kiliseye İtalya'da üretilen üç yeni çan getirilmiştir. 1980 yılında kilisenin iç mekânındaki tüm resimler Peder Antoine Marovitch tarafından yenilenmiştir.

Kilisenin avlusunda Papa XV. Benedictus'un heykeli bulunmaktadır. Papa, sol elinde adil barışı simgeleyen bir kâğıt rulosu tutar şekilde betimlenmiştir. Sağ eli ise kutsama için hafif havaya kaldırılmış şekilde betimlenmiştir. 1921 yılında açılışı gerçekleştirilen heykel, heykeltraş Ouattrini tarafından tasarlanmıştır.

Yapının bulunduğu alanın altında, kilisenin kurucusu Monsenyör Hillereau, Notre Dame De Sion rahibeleri gibi Hristiyan dininde önemli kişilerin yer altı mezarları yer almaktadır.

Yapının batı cephesi simetrik ve kademeli bir tasarıma sahiptir. Bu cephede ortada büyük ve yanlarda küçük iki giriş yer almaktadır. Yan akslarda iki kat boyunca balkonlar bulunmaktadır. Daha hareketli olan orta aks, üçgen form ile sonlanmıştır. Bu bölümde kenarlarda ve kapının her iki yanında bina bitimine kadar tekrarlayan sütunceler yer almaktadır. Cephede yer alan bitkisel motifli kabartmalar ve binanın tam ortasında bulunan dini betimlemeler içeren mozaik işlemeli süsleme dikkat çekicidir. Yapı 3 nefli ve bazilikal planlıdır. Nefler birbirinden İyon başlıklı sütunlarla ayrılmıştır. İç mekânda yer alan yoğun süslemeler, dini figürlere ait heykeller ve altarlar dikkat çekicidir. Apsis bölümünde, duvarlarda ve tavanda yoğun bezemeler ve tablolar yer almaktadır.


Konuma Mobilden Ulaşın