Saint Michel Fransız Lisesi

Koordinatlar
41.05501163, 28.98454693
ENVANTER KODU KATEGORİ MAHALLE
TR.ANT.34.35.03.005 İDARİ YAPI CUMHURİYET

Saint Michel Fransız Lisesi, İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi ve İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi ile birlikte Türkiye’de bulunan üç Lasalyen Lisesinden biridir. Lasalyen okulları, Jean-Baptiste de La Salle tarafından Fransa'da kurulmuştur.

Bugünkü lisenin olduğu yerde 1896’da Saint-Jean Chrysostome adıyla bir okul kurulmuştur. 1921 yılında aynı alanda Sainte Jeanne d’Arc Fransız Koleji adıyla yeni bir okul inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra yeni düzenlemelerle azınlık okullarında pek çok değişiklik olmuş; bazıları kapanmış, bazıları ise birleşmiştir. Beyoğlu’nda bulunan Saint Michel Fransız Okulu ile Sainte Jeanne d’Arc Fransız Koleji birleşmiş, okul 1937’den itibaren bugünkü adıyla anılmıştır.

L planlı yapı, okul ve kilise bölümlerinden oluşmaktadır. Yapının her cephesinde giriş yer almaktadır. Girişler cephelerde orta aksta bulunmaktadır. Yapı, bodrum ve teras katlarıyla beraber toplam 5 katlıdır. Bodrum katta yemekhane ve sonradan eklenmiş laboratuvarlar yer almaktadır. Zemin ve iki normal katta ise derslikler ve yönetim odaları bulunmaktadır. Teras katta bilgisayar odaları bulunmaktadır.

Yapının çıkma yapan kısmı iki katlı olup ilk katı tiyatro salonu ikinci katı ise kilise olarak planlanmıştır. Sainte Jeanne D’Arc Kilisesi’ne giriş, okul binası içerisinden sağlanmaktadır. 1924 yılı sonrasında, kilise, konferans salonu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kilise yapısı tek neflidir ve tavanı beşik tonozdur. Apsisin iki yanındaki duvarlarda bulunan pencerelerde Jeanne D’Arc’ın hayatından sahneler ve Saint Jean Chrysostome’un tasvirleri yer almaktadır. Vitraylar 1921 yılında G.P. Dagrant tarafından yapılmıştır. Özellikle balkon kısmında alçı bezemeler yer almaktadır. Cephedeki tüm pencereler bitkisel motifli alınlıklarla süslenmiştir. Kilise kısmının bulunduğu cepheler sade bırakılmıştır. İki katlı kilise kısmının üst katı dışa çıkma yapmış ve çıkma ayaklara oturtulmuştur. Üst kat pencereleri kemerlidir.

Yapı günümüzde lise olarak hizmete devam etmektedir.

Konuma Mobilden Ulaşın