Surp Vartanants Kilisesi

Koordinatlar
41.05363386, 28.98132883
ENVANTER KODU KATEGORİ MAHALLE
TR.ANT.34.35.04.002 DİNİ YAPI DUATEPE

1859’da temeli atılan Surp Vartanants Kilisesi 1861 yılında ibadete açılmıştır. 1903 yılında Zenop Bey Merametciyan’ın katkısıyla büyük bir onarım gören yapı, 1929’da kâgir olarak yeniden inşa edilmiş ve 1931 yılında Patrik Mesrob I. Naroyan tarafından ibadete açılmıştır. 2006 yılında yeniden kapsamlı bir onarımdan geçen kilise, Patrik Mesrob II. Mutafyan tarafından tekrar açılmıştır. 2011 yılındaki onarımın ardından kilise, Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan tarafından ibadete açılmıştır.

Kilise binasının yola cephesi bulunmamaktadır. Yapının yer aldığı bahçeye betonarme bir yapının altından geçilerek ulaşılmaktadır. Bazilikal planlı ve tek nefli yapıda transept bulunmaktadır. Süslemeden uzak cepheleri oldukça sadedir. İç mekân, beşik tonozla örtülmüştür.

Giriş kapısının üst kısmında yer alan yarım daire şeklindeki mermer plaka üzerinde yapının tarihçesini anlatan bir yazı yer almaktadır. Yazının çevresinde asma yaprağı ve üzüm salkımı motifleriyle bezenmiş süslemeler yer almaktadır. Giriş kısmı çıkma yapmaktadır. Bu çıkma, dikeyde çatının üzerine uzanan sekizgen planlı ve sütunlu bir çan kulesi ile son bulmaktadır.

Yapının iç mekânında, ikonalar, aziz tasvirleri ve stilize bitkisel bezemeler bulunmaktadır. Apsis kısmında yer alan altarın üst kısmında üç adet çan kulesi biçimli yapı yer almaktadır.

Surp Vartanants Kilisesi

Yol Tarifi

Duatepe, 34379 Şişli/İstanbul, Türkiye

Konuma Mobilden Ulaşın

Sanal Tur