Gürcü Mutfağı

Hem Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiş bir yemek kültürüne sahip olan Gürcü mutfağında, Anadolu ve Kafkas mutfağının etkilerini görmek mümkündür. Karadeniz Bölgesi’nin tam doğusunda yer alan Gürcistan, yıllar boyunca Osmanlı Devleti ile her anlamda yakın ilişkiler kurmuştur. Çok az sayıda bulunan Gürcü Katolik Kiliselerinden biri olan Notre Dame de Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi, Şişli’nin Bomonti semtinde bulunmaktadır.

Gürcü mutfağında, ceviz ve mısır ile çok sık karşılaşılır. Aynı zamanda sebze ağırlıklı tariflere  de sahip olan Gürcü mutfağında, patlıcan, lahana, pancar ve pırasa çok sık yer alır. Et tüketiminde beyaz eti tercih eden Gürcüler, tavuk ile yapılan yemeklerde ceviz ve cevizli soslar kullanır. Bunun en bileneni ise ‘Baja’dır. Güne asla kahvaltısız başlamayan Gürcülerin meşhur bir tulum peyniri vardır: Gudis Kveli. Hem tulum peyniri hem de çay, kahvaltılarının başköşesinde yer alır. Hamur işleri meşhur olan Gürcü mutfağında, düğünlerin vazgeçilmezlerinden biri peynirli bir börek çeşidi olan ‘Haçapuri’dir. Ayrıca ‘Hinkal’ da öne çıkan bir mantı çeşididir.

Haçapuri

Malzemeler

  • 1 paket yaş maya (Kuru maya da kullanılabilir ancak kuru mayada ek bir işlem olarak sulandırma yapmak gerekir. Yaş maya hamura direk katılabilir.)
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 2 adet yumurta
  • 100 gr tereyağı (Oda sıcaklığında mümkün olduğunca eritilmiş olması önemlidir. Hamurun kıvamı tereyağının kıvamına göre değişiklik göstermektedir. Aşırı sıcak ya da soğuk maddeler mayanın yapısını bozacağından ocakta eritilmemelidir.)
  • Hamur kıvam alıncaya kadar un ve su
  • Gürcü usulü iç harcı için; ‘Sulguni’ ve ‘İmerulitan’ denilen iki peynir türünden oluşan karışım
  • Piştikten sonra dışı için; Tereyağı

Yapılışı

Un ve karbonatı bir kapta iyice karıştırın. Bu kuru harcın ortasında bir havuz oluşturarak diğer malzemeleri (yaş maya, yumurtalar, tereyağı) koyun, yavaş yavaş su ile kıvam alıncaya kadar yoğurun. Kulak memesinden biraz daha yumuşak oluncaya kadar bu işleme devam edin. Hamuru yarım saat kadar bekletin. Bekletilen hamurdan 20- 25 cm büyüklüğünde bezeler alın ve yassılaştırın. Hamurun peynir tarafından delinmeyecek bir kalınlıkta olmasına özen gösterin. Ezilmiş peynir karışımını, kenarlarında dışa kıvırabilecek kadar boşluk kalacak şekilde, hamurun ortasına yerleştirin ve hamurun kenarlarını, üzeri kapanmayacak şekilde kıvırın.  Önceden ısıtılan 200 derece fırında 20 dakika kadar pişirin. İsteğe göre üzerine yumurta kırın ve fırının sıcağında bu şekilde biraz daha pişirin. Fırından çıkartılan pideye tereyağı sürün.  Sıcak tüketilmesi, peynir akışkanlığının korunması ve sıcak tereyağının lezzeti açısından tavsiye edilir.